sobota, 30 października 2010

EMERYTURA W WIELKIEJ BRYTANII – ZMIANY

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy mają zamiar pobierać brytyjską emeryturę. Od roku 2015 wielkość maksymalnej stawki ma zwiększyć się do 140£ na tydzień. W tej chwili wynosi tylko 97.65£ dla jednej osoby tygodniowo. Emerytura państwowa jest obliczana na podstawie wpłaconych składek ubezpieczeniowych podczas przepracowanych lat. Takich lat trzeba mieć conajmniej 30, żeby otrzymać  pełną kwotę. Za każdy utracony rok (gdy składka ubezpieczeniowa nie była w pełni opłacana) dostajemy 1/30 (czyli 3.25£ tygodniowo) emerytury mniej. Aby tego uniknąć można samemu opłacić sobie składkę, żeby nie stracić roku.
Oprócz tej jednej zmiany zostanie także zwiększony wymagany wiek emerytalny. W tej chwili jest to 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Do roku 2020 ma się jednak zwiększyć do 66 lat dla wszystkich.  W między czasie wiek emerytalny dla kobiet będzie rósł szybciej w latach 2016-2018, żeby wyrównać do mężczyzn.
Wprowadzone zmiany powinny być raczej pozytywne, oprócz zwiększenia wieku emerytalnego. Do tej pory mężczyźni musieli mieć przepracowane 44 lata a kobiety 39 lat. Nowe zmiany sprawią, że wszyscy będą musieli przepracować tylko 30 lat. Będzie to duże ułatwienie dla kobiet, które w między czasie miały przerwy w pracy spowodowane wychowywaniem dzieci. Teraz i one będą miały łatwiej osiągnąć to minimum.
Oprócz rządowego maksimum, które nie jest oszałamiające, można także dostać różne dodatki wpływające na wielkość emerytury. Musimy się jednak sami o to postarać i zacząć o tym myśleć dostatecznie wcześnie  Jest na to kilka sposobów, o których jednak napiszemy oddzielny raport bo jest to temat zbyt obszerny. Prosimy więc wyglądać wkrótce naszego kolejnego raportu odnośnie emerytur (na naszej stronie e-porady.co.uk). 

Inne artykuy powiázane tematycznie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz