czwartek, 7 października 2010

CO TO JEST TA OYSTER CARD?

     Dla większości z Was pewnie odpowiedź na zadane w tytule pytanie jest oczywista. Ci co mieszkają już od jakiegoś czasu w Londynie wiedzą dokładnie co to jest. Jest jednak wiele osób, które dopiero co przyjeżdżają lub mają zamiar przyjechać i chcieliby się dowiedzieć trochę więcej o tej karcie. Ale nawet Ci, którzy myślą, że wiedzą o niej wszystko mogą znaleźć jakieś informacje na jej temat, które były im obce. Może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że używając karty oyster pre-paid danego dnia, będziemy płacić tylko do wysokości  ceny dziennej travelcard. Po przekroczeniu tego limitu wszystkie nasze dalsze przejazdy danego dnia (autobusy, metro, pociągi) będą za darmo. Taka drobna informacja, a dla niektórych może być bardzo pomocna. 
     Nie będziemy jednak opisywać Wam wszystkiego ze szczegółami o tej karcie, bo pewnie było to już robione wiele razy na innych portalach. Nie ma sensu więc się powtarzać. Na końcu podamy Wam linka do broszurki, gdzie znajdziecie wszystkie potrzebne informacje na jej temat w jednym miejscu. Dla tych co mają problemy z czytaniem po angielsku powiemy jak zdobyć te informacje po polsku. Zanim to jednak zrobimy, wspomnimy tylko ogólnie co to jest ta Oysgter card, dla tych co spotykają się z nią po raz pierwszy.
     Mówiąc ogólnie, oyster card jest to bilet na przejazd komunikacją miejską w Londynie. Kształtem przypomina zwykłą kartę kredytową, a używa się ją poprzez dotykanie specjalnych czytników (takie żółte koło przy wejściu do metra lub autobusu). Została wprowadzona w celu ułatwienia i przyśpieszenia komunikacji w zatłoczonym Londynie. Generalnie jest tańsza w użyciu niż płacenie gotówką za pojedyncze przejazdy (jeśli porównać ją do biletów okresowych zwanych travelcard lub buspass to nie zawsze jest tańszą opcją), wszystko zależy jednak od ilości przejazdów w danym dniu. Przy częstym podróżowaniu warto jest się zaopatrzyć w tak zwane travelcard. Dzięki niej wszystko na ogół przebiega dużo sprawniej i wygodniej. Naszym zdaniem jest to kolejny dobry sposób na dodatkowe oszczędności, jeśli podróżujemy tylko okazjonalnie to lepiej ją mieć niż za każdym razem przepłacać płacąc u kierowcy.
    Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wszystkie informacje na temat karty oyster znajdziecie w ulotce udostępnionej przez TFL (Transport For London) TUTAJ. A dla tych mających problemy z językiem angielskim, na końcu ulotki podany jest numer pod który należy zadzwonić aby otrzymać kopię w języku polskim.


Artykuły które mogą też Cię zainteresować:
POMOC SĄSIEDZKA
Oraz dużo innych porad na naszej stronie E-porady.co.uk


     Jeśli macie jakieś uwagi dotyczące tego artykułu lub kart oyster to prosimy o umieszczenie ich w komentarzach.

1 komentarz:

  1. Tutaj broszurka przetłumaczona na j.polski

    http://www.tfl.gov.uk/tfl/languages/polski/polish-oyster-guide-leaflet.pdf

    OdpowiedzUsuń