czwartek, 21 października 2010

JAK SIĘ UBIEGAĆ O TAX REFUND?

Kto z Was lubi płacić podatki? Na pewno nikt. Niestety jest to zło konieczne. Dzięki temu państwo, w którym mieszkamy jakoś funkcjonuje. Skoro już to musimy robić, to warto wiedzieć czy przypadkiem nie płacimy za dużo. Jeśli tak, to należy nam się zwrot. W dalszej części tego artykułu napiszemy Wam jak go uzyskać.
Wiadomo, że bez podatków nie byłoby darmowej opieki zdrowotnej lub szkolnictwa. Państwo musi się także z czegoś utrzymywać i dbać o swój rozwój. To w jaki sposób są wydawane nasze pieniądze na to, pozostawia już dużo do życzenia. Ale to inny temat, o którym moglibyśmy napisać oddzielny artykuł.
Nie mając innego wyjścia, musimy spełniać nasz obywatelski obowiązek. Jedyne co powinniśmy robić to sprawdzać czy aby nie oddajemy za dużo. W tym celu należy sprawdzić swojego PIT-a, tak zwanego w Anglii P60.  Jeśli jesteś osobą zatrudnioną na etacie (lub na emeryturze), to pracodawca (lub ubezpieczyciel) co roku powinien wystawić ci P60.  W tym dokumencie są jasno pokazane wszystkie przychody i podatki, które zostały odprowadzone. Jeśli pracowałeś w kilku miejscach, to powinieneś dostać ten dokument od każdego z osobna.
Pierwsze co należy zrobić to sprawdzić przypisany nam tax code. W tym roku dla wszystkich poniżej 65 roku życia, którym należy się kwota wolna od podatku powinien on wynosić 647L (od 2011r. zwiększa się do 747L). Znaczy to tyle, że do kwoty 6,475£ podatek nie będzie nam zabierany. Jeśli masz inny kod podatkowy i chcesz sprawdzić co oznacza, to możesz to zrobić na stronie HMRC. Warto to zrobić bo w zeszłym roku pomylili się, i wysłali do tysięcy podatników zły kod. A jeśli tak jest to prawdopodobnie płacisz za dużo. Jest kilka powodów dla których możesz dostać tak zwany emergency code:
 • Zaczynasz nową pracę a nie dostałeś jeszcze formularza P45 od poprzedniego pracodawcy (dostaje się go gdy się kończy pracę)
 • Zaczynasz nową pracę po rozpoczęciu nowego roku podatkowego, i nie otrzymywałeś żadnego opodatkowanego benefitu ani emerytury
 • Rozpoczynasz nową pracę ale miałeś inne prace lub dostawałeś opodatkowane benefity
 • Twój tax code zmienił się w trakcie roku (może się tak stać, gdy zaczniesz starać się o emeryturę)
Jeśli uważasz, że masz zły kod to zgłoś to do HMRC i poproś o przesłanie tobie i pracodawcy dobrego kodu. Potem jest łatwiej ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

Ubieganie się o zwrot.
Jeśli jesteś zatrudniony na etacie to musisz napisać osobiście do HRMC, najlepiej z dopiskiem „Repayment Claim” przy adresie. W liście tym musisz podać następujące informacje:
 1. Dane osobowe – imię, nazwisko, adres, NIN, oraz PAYE reference number (można znaleźć na payslipie albo zapytać pracodawcę)
 2. Historię zatrudnienia – od kiedy do kiedy się pracowało, gdzie, jaki miało się PAYE reference number, oraz całkowitą sumę odprowadzonego podatku.
 3. Wyjaśnienie dlaczego uważasz, że należy Ci się zwrot.
 4. Załączyć kopie P60 i P45.
 5. Podać dane konta, na które zwrot ma być przelany
 6. Podpisać i umieścić datę wysłania
Dobrze jest też zachować kopię wysłanego listu i potwierdzenie z poczty.

Teoretycznie, podanie Twoje powinno byc rozpatrzone w cztery tygodnie, ale w praktyce może się troche przedłużyć. Czasami trzeba będzie się upomnieć (można telefonicznie).
W tej chwili na ubieganie się o zwrot jest sześć lat, ale od 2012 roku będą to tylko cztery lata.

Samozatrudnieni robią to inaczej, do końca roku podatkowego rozliczają się i otrzymują zwrot. Najlepiej to zrobić samemu i za darmo, przez stronę HMRC.  Jeśli chciałbyś tak zrobić ale nie wiesz jak, skorzystaj z pomocy naszego Eksperta. Dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników naszej strony e-porady.co.uk darmowa pomoc.

2 komentarze:

 1. Czy co roku należy ubiegać się o tax rapayment czy to tylko za pierwszy rok pracy w uk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ubiegać się można za każdy przepracowany rok, nie tylko za pierwszy. Jeśli się pracuje cały czas to rozlicza się co roku, i jeśli przysługuje zwrot, to należy się o niego upomnieć.

   Usuń