piątek, 29 października 2010

NOWY SPOSÓB NA OSZCZĘDZANIE DLA DZIECKA

Rządząca koalicja nie rozpieszcza nas jak do tej pory. Na razie słyszy się tylko cały czas o nowych cięciach w wydatkach i ograniczeniach w benefitach. Cały czas chcą tylko od nas brać nie dając nic w zamian. Jest jednak pierwszy promyk nadziei. Zabierając dość dużo dopłat dla najmłodzszych (o czym pisaliśmy już wcześniej tutaj) nie zostawili rodzicom nic w zamian. Ma to się jednak zmienić od nowego roku podatkowego (prawdopodobnie dopiero od jesieni). Wejdzie w życie wtedy nowe konto oszczędnościowe wolne od podatku, tak zwane Junior ISA. Będzie działało na takich samych zasadach jak zwykłe konto ISA (więcej o nich możecie przeczytać na naszym serwisie tutaj). Ma ono zrekompensować utratę zlikwidowanego Child Trust Fund (specjalny fundusz dla dzieci, do którego dopłacało państwo 500£).
     Konto Junior Isa nie będzie jednak dofinansowywane. Oprócz tego będą też limity kwotowe, które ograniczą ilość pieniędzy, które rodzice mogą wpłacić w ciągu roku. Tak jak w przypadku zwykłego konta ISA tak też i tu będzie można trzymać gotówkę lub papiery wartościowe. Ideą konta jest to, żeby ułatwić dzieciom start w dorosłym życiu, poprzez systematyczne oszczędzanie. Pierwsze pieniądze będzie dziecko mogło wypłacić dopiero w momencie osiągnięcia pełnoletności, czyli w wieku 18 lat.
    Na razie jednak jeszcze nie wiadomo jakie będą te limity, cały projekt jest dopiero w formie realizacji i więcej szczegółów powinno być wiadomych dopiero po nowym roku. Jak już będą jakieś konkretne dane, to damy Wam o tym znać.

Inne artykuły powiązane tematycznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz