sobota, 16 października 2010

WYCHODZENIE Z DEBETU

     Dzisiejszy wpis jest dla tych wszystkich, którzy są pogrążeni w długach. Takich osób jest wiele, chociaż nie wszyscy lubią się do tego przyznawać. Jednym udaje się odnieść natychmiastowy sukces, inni natomiast wpadają w spiralę długu i mimo chęci trudno im się z niej uwolnić. Dla tych najbardziej zdesperowanych mam plan, którego powinni się trzymać w celu wyjścia na prostą. Jeśli więc wszystko wymknęło się spod kontroli i nie możesz już nad tym zapanować, zastosuj nasze porady a wszystko powinno wrócić do normy. Oto one:

CEL
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest określenie celów, które chcesz osiągnąć w najbliższym czasie. Pomoże ci to monitorować dokonane postępy i sprawi, że będziesz mieć kontrolę nad długiem. Na początek wyznacz sobie jakieś mniejsze cele, może to być na przykład zmniejszenie zadłużenia z kart o 50£, lub założenie sobie, że co tydzień oddasz ekstra 100£.

ORGANIZACJA
Kolejnym krokiem do zwycięstwa jest określenie skali problemu. W tym celu musisz spisać dokładnie co i komu jesteś winny. Da ci to całkowity obraz sytuacji i zabezpieczy przed dodatkowymi niespodziankami. Oprócz tego, musisz także rozpisać sobie kiedy i komu dokonujesz spłaty, w jakiej kwocie, oraz które kosztują cię najwięcej (te najwyżej oprocentowane). Wynik może być bolesny, ale ważne jest, żeby to zrobić jak najdokładniej, bez oszukiwania samego siebie.

SPŁATY
Kiedy już wiesz komu jesteś winny i ile, to możesz teraz przejść do planowania spłat. Ogólnie zasada jest taka, żeby spłacać to zadłużenie, które jest oprocentowane najwyżej. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły. Czasami warto nadpłacić to z niższym oprocentowaniem, jeśli pozostała kwota jest niewielka. Dzięki temu możecie uwolnić się od jednej pożyczki a kwotę przeznaczaną dotychczas na jej spłatę, użyć do spłacania kolejnych długów. Dzięki temu powinniście przyśpieszyć cały proces. Jeśli wszystkie pożyczki są dość duże to wtedy nadpłacaj głównię tą, która kosztuje cię najwięcej, a inne spłacaj tylko wymagane minimum. 

OSZCZĘDNOŚCI
Jeśli masz jakieś oszczędności to użyj ich do spłaty zadłużenia. Może to dziwnie zabrzmi bo skoro ktoś ma długi, to prawdopodobnie nie będzie miał żadnych dodatkowych funduszy. Czasami to ma sens jeśli konto oszczędnościowe jest wyżej oprocentowane niż wasze pożyczki. W rzeczywistości jednak tak sie nigdy nie dzieje. Tak więc w okresie bycia pod kreską należy myśleć o spłatach zadłużenia a nie odkładaniu. Na to przyjdzie pora później.

DODATKOWE PIENIĄDZE
Bardzo pomocnym w wychodzeniu z zadłużenia jest umiejętność zdobywania dodatkowych funduszy w codziennych sprawach, oraz budżetowanie swoich finansów. Bardzo dobrze zostało to opisane w naszym RAPORCIE. Dodatkowe pomysły na ekstra pieniądze możecie natomiast znaleźć codziennie na naszej stronie e-porady.co.uk.

BENEFITY
Jeśli masz problemy finansowe to pewnie jest to związane z tym, że zarabiasz za mało pieniędzy. Skoro tak, to może należą Ci się jakieś benefity albo pomoc od państwa. Warto to sprawdzić. Zawsze dodatkowe fundusze są bardzo pomocne i mogą robić dużą różnicę. Szczególnie tu w Anglii jest dużo różnych środków pomocy.

W jaki sposób dostosujesz się do powyższych rad zależy od Ciebie. Jedni mogą sobie pomagać w tym celu jakimiś programami komputerowymi a inni mogą sobie założyć specjalny notes. Wszystko zależy od tego jak tobie jest najwygodniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz