środa, 13 października 2010

KURSY WALUT – KIEDY SPRZEDAWAĆ FUNTA

     To czy będziemy mieszkać w Anglii czy nie, w dużym stopniu zależy od tego jak silny będzie kurs funta do złotówki. Wiele osób z nas jest tu tylko po to, żeby zarobić jak najwięcej i wrócić do Polski. A część z nas, zarabia głównie po to, żeby wysyłać pieniądze rodzinie do domu.  Tak czy tak, kurs funta w najbliższym czasie, decyduje o tym, czy opłaca nam się tutaj zarabiać czy nie. Jaki więc będzie ten kurs w najbliższym czasie?
     Trudno przewidzieć. Jakbyśmy mieli szklaną kulę, to byśmy Wam powiedzieli. Wszystko zależy od kilku czynników, na które nie mamy wpływu. Generalnie w długim okresie czasu złotówka powinna się umacniać względem funta. Gospodarka polska rozwija się znacznie szybciej od angielskiej, i jak na razie wydaje się być w lepszej kondycji. Dużym plusem jest także niedługa perspektywa przystąpienia do strefy euro. To wszystko sprawia, że nasza ojczyzna jest lepiej postrzegana przez inwestorów, którzy chętniej będą inwestować u nas, a tym samym kupować naszą walutę. Duży popyt na złotego będzie go umacniał, czyli kurs funta będzie spadał. Dodatkowo dobra koniunktura na naszej giełdzie daje możliwości większego zarobku niż w krajach europy zachodniej (to znowu sprzyja napływowi zagranicznego kapitału). Wszystkie te małe czynniki, w mniejszym lub większym stopniu decydują o kursie.
     Z drugiej jednak strony słaby funt w tej chwili ma większe możliwości do umacniania się. Jest mało prawdopodobne, żeby w najbliższym czasie drastycznie spadał. (chyba, że znowu przyjdzie jakaś zapaść na rynkach). Nowa koalicja wprowadza duże cięcia w wydatkach, dzięki czemu gospodarka angielska powinna niedługo złapać drugi oddech. U nas w kraju natomiast rząd nie przeprowadza potrzebnych reform w takim stopniu jak powinien. Rosnąca coraz bardziej inflacja oraz wzrost VAT z 17.5% do 20% w nowym roku spowoduje, że Bank Anglii wkrótce podniesie stopy procentowe, które w tej chwili są na historycznie niskich poziomach (0,25%). Podwyżki stóp będą pewnie kontynuowane przez kolejne kilka lat i wszystko to sprawi, że inwestowanie w funtach znowu będzie bardziej opłacalne. To z kolei spowoduje, że kurs funta będzie rósł (uważamy, że w ciągu kolejnego roku powinien chociaż raz dojść do 5 złotych).
    Trudno jednak przewidzieć przyszłość. Nie wiemy przecież co może się wydarzyć za kilka miesięcy. Może znowu pojawić się jakiś nowy kryzys lub inne nieszczęście. Oby nie. W takim przypadku pozostaje nam tylko śledzić to co się dzieje na obu rynkach i trzymać kciuki za brytyjską gospodarkę, żeby jak najszybciej stanęła na nogi.  W między czasie kurs powinien wahać się w obie strony. Na razie zalecalibyśmy nie sprzedawać funtów jeśli nie musicie, w ciągu kilku misięcy powinien podskoczyć z powrotem w okolice 4.70 – 4.80.

A wy jak myślicie?


Aktualny kurs funta możecie sprawdzić w lewym dolnym rogu u nas na głównej stronie TUTAJ.

Artykuły powiązane tematycznie:
CAMERON I CLEGG ZABIERAJĄ PIENIĄDZE DZIECIOM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz