czwartek, 21 października 2010

NADCHODZĄ CIĘŻKIE CZASY W WIELKIEJ BRYTANII

Wygląda na to, że życie w Anglii nie będzie nas rozpieszczać. Wczoraj ponownie Kanclerz Skarbu George Osborne uraczył nas informacjami o kolejnych cięciach w wydatkach na przyszłe lata. Wszystko wzkazuje na to, że będzie nam się żyło dużo ciężej. Ci, którzy pozakładali tutaj rodziny i mają zamiar zostać na dłużej najbardziej odczują skutki wprowadzanych zmian. Cała klasa średnia Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych czterech lat odczuje spadek w swoich rodzinnych budżetach o jakieś 10,000£. Dzięki temu gospodarka angielska ma złapać drugi oddech i zacząć powoli wychodzić z kryzysu. Podniesienie podatków oraz cięcia w dopłatach, jest jednym z najgorszych sposobów na uzdrawianie gospodarki, ale niestety koniecznym.

Poniżej napiszę w skrócie, w których obszarach naszego życia nastąpią największe zmiany:
  • Emerytury – wiek emerytalny ma wynieść dla kobiet i mężczyzn 66 lat do roku 2010. W między czasie wiek emerytalny dla kobiet zmieni się w listopadzie 2018 roku do 65 lat.
  • Komunikacja – przewoźnicy pociągów będą mogli podnosić ceny biletów o 3% powyżej inflacji (w przyszłym roku tylko o 1% powyżej), co oznacza wzrost cen o 20% w ciągu kolejnych 4 lat.
  • Sektor publiczny – 490 000 pracowników sektora publicznego straci pracę. Oznacza to gorszą i dłuższą obsługę w urzędach. Poza tym pociągnie to za sobą stratę kolejnych 425 000 miejsc pracy z sektora prywatnego.
  • Szkolnictwo, służba zdrowia – zmniejszy się dofinansowanie tych jednostek, przez co obniży się standard wykonywanych usług oraz nastąpi redukcja niektórych z nich.
  • Councile – obcięcie dofinansowania dla lokalnych councilów (o 28% w ciągu kolejnych 4 lat) spowoduje mniejszy standard wykonywanych usług na rzecz swoich mieszkańców (między innymi opieki nad osobami starszymi). Nowi mieszkańcy domów councilowskich będą musieli płacić 80% normalnej stawki wynajmu.
  • Benefity – kolejne cięcia. Tym razem będą to niektóre dodatki dla osób niepełnosprawnych, council tax benefit zmniejszy się o 10%, redukcja w dopłatach do opieki nad dziećmi (dla pracujących rodziców). Housing benefit dla ludzi poniżej 35 lat zmniejszy się i będzie wynosił tyle ile stawka dla osób wynajmujących pokój.

Wszystko wskazuje na to, że umiejętność oszczędzania i zarządzania swoimi pieniędzmi będzie wszystkim wyjątkowo potrzebna. Mamy nadzieję, że dzięki naszej stronie e-porady.co.uk uda się wszystkim zmniejszyć skutki wprowadzanych zmian. Będziemy jak zwykle podawać Wam dużo informacji ułatwiających codzienne życie, i mamy nadzieję że z nami będzie się żyło łatwiej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza