niedziela, 6 marca 2011

TRANSFER ŚRODKÓW MIĘDZY KONTAMI ISA

Rozpoczął się sezon na konta ISA, o których wspominalismy we wpisie gdzie najlepiej oszczędzać. Jak to zwykle bywa w tym gorącym dla nich okresie, pojawia się wiele pytań związanych z ich posiadaniem. Nie zawsze jednak udaje się nam uzyskać do końca jasne odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas sprawy. Ostatnio serwis Which? przeprowadził badanie , w którym zadawał bankierom pytanie dotyczące transferu pieniędzy między kontami ISA. Wyniki były skandalicznie słabe. Tylko w kilku miejscach udało się uzyskać prawidłowe informacje. Poniżej podajemy Wam jakie to były pytania:

Jak przenieść moje konto ISA?
Jaką kwotę mogę przenieść?
Czy mogę część środków zostawić na jednym koncie a część przenieść na nowe?
Czy mogę przenieść swoje środki z cash ISA na Stocks and Shares ISA?

Aż trudno uwierzyć, że banki nie znają odpowiedzi na tak podstawowe pytania. W końcu to oni sami nam je proponują, powinni więc odpowiednio przeszkolić swój personel tak aby mógł udzielić rzetelnych informacji. Aby zaoszczędzić Wam fartygi i nerwów odpowiemy na te pytania, tak abyście nie musieli sami ich szukać.


Jak przenieść moje konto ISA?
Przy przenoszeniu konta z jednego banku do drugiego należy pamiętać o jednej zsadzie: nigdy nie przenoś pieniędzy samodzielnie. Zawsze rób to za pomocą banku w którym chcesz otworzyć nowe konto. Różnica jest taka, że jak wypłacisz pieniądze samemu to będzie ci to policzone jako wypłata z konta. Spowoduje to, że możesz wpłacić tylko tyle ile pozwala limit (na przykład jeśli masz już uzbierane na koncie isa 8,000£ i chcesz je przenieść, to po wypłacie samemu możesz wpłacić na nowe konto tylko 5,100£). Używając banku do przeniesienia konta możesz nadal mieć cały limit do wykorzystania (czyli przenosisz 8000£ i jeszcze możesz wpłacić kolejne 5,100£ od nowego roku podatkowego). Kwota 5,100£ obowiązuje tylko do 5 kwietnia, później limit wzrasta do 5,340£.

Jaką kwotę mogę przenieść?
W ciągu jednego roku podatkowego możesz mieć otwarte tylko jedno konto ISA. Jeśli chcesz je przenieść w trakcie, to musisz przelać całą kwotę lub żadną. Taka zasada. Jeśli jednak przenosicie środki ze starszych kont, które były założone we wcześniejszych okresach to możecie to zrobić w pełnej kwocie lub tylko jej część.

Czy mogę część środków zostawić na starym koncie a część przenieść na nowe?
Na to pytanie odpowiedzieliśmy już w sumie powyżej. Jeśli przelewacie środki z konta otwartego we wcześniejszym okresie podatkowym to możecie tylko część. Jeśli z konta otwartego w tym samym okresie, to tylko całość lub wcale.

Czy mogę przenieść swoje środki z cash ISA na Stocks and Shares ISA?
Tak, możesz. Jeśli chcesz tak zrobić to nie ma problemu. Dodatkowym plusem takiego zabiegu jest to, że wtedy po dokonaniu transferu możecie znów otworzyć nowe konto cash ISA bez żadnych utrudnień. Problemem może być tylko chęć przelania w drugą stronę, czyli z stocks and shares ISA na cash ISA.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wasze wątpliwości dotyczące niektórych spraw związanych z kontami ISA.

Inne artykuły powiązane tematycznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz