czwartek, 3 lutego 2011

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Chcemy dzisiaj zwrócić Wam uwagę na różnego rodzaju oszustwa, z którymi możecie się spotkać mieszkając w Wielkiej Brytanii. Dobrze jest znać na czym polegają aby samemu nie paść ofiarą wyłudzaczy. Oczywiście nie da się wymienić ich wszystkich, coraz to powstają nowe sposoby na to aby Cię oszukać. Niektóre z nich są na tyle przebiegłe, że bardzo trudno odróżnić czy to przekręt czy nie. Wymienimy tylko te najbardziej popularne.

Jak wielkie jest to zjawisko możecie się przekonać z raportu przygotowanego przez Office of Fair Trading (OFT), z którego wynika, że w roku 2010, 4% ludności padło ofiarą oszustwa. Organizacja ta przygotowała też listę najbardziej popularnych oszustw:

- przedpłaty i przekaz pieniędzy (40% spośród oszukanych) – najbardziej popularny rodzaj wyłudzenia. Polega na tym, że wyłudzający nakłania nas do przesłania pieniędzy oraz podania naszych danych osobowych, w zamian za duże pieniądze. Czasami jesteśmy oszukiwani, że pieniądze trafią na jakiś cel charytatywny.

- zwroty podatku – ostatnio krążą w sieci emaile, podające się za HM  Revenues and Customs, i oferują duże zwroty podatku, należy tylko podać dane swojego konta bankowego. Pamiętajcie aby nigdy nie dawać żadnych haseł, numerów kont lub kart przez email.

- loterie i losowania nagród – działają na tej samej zasadzie co przedpłaty i przekazy pieniężne. Polegają na tym, że zostajemy poinformowani o dużej wygranej i jedyne co musimy zrobić to podać numer karty kredytowej lub dokonać jakiejś przedpłaty, żeby nam przelać pieniądze.

- bilety – bardzo popularne też są strony z nieistniejącymi biletami na koncerty lub mecze. Sprzedają nam bilet, którego nigdy nie otrzymujemy. Czasami polecają nam później ubiegać się o zwrot utraconych pieniędzy od wystawcy karty kredytowej (według paragrafu 75)

- praca w domu lub pomoc w karierze zawodowej – przekręt polega na tym, że w zamian za pomoc lub okazję do zarobku musimy zapłacić wstępną opłatę aktywacyjną. Jak to się kończy chyba nie trzeba pisać.

- diety wyszczuplające – programy oferujące niesamowite wyniki w walce z nadwagą. Jedyne co trzeba zrobić to dokonać jednej wpłaty...

- osobiste pożyczki – lub inne formy finansowego wsparcia, na przykład karty kredytowe. Jeśli ktoś ci gwarantuje przyznanie pożyczki lub kredytu przed sprawdzeniem zdolności kredytowej to musi to być oszustwo.

- oferta inwestycyjna – proponowane są wyjątkowe okazje inwestycyjne, na ogół kończą się tym, że są bardzo ryzykowne i przepłacone lub w ogóle nie istnieją. W tym przypadku też trzeba zaplacić z góry.

Pamiętajcie, że jeśli coś wygląda zbyt dobrze, żeby było prawdą to pewnie tak jest. Bądźcie wtedy bardzo podejrzliwi, i nie bójcie się mówić nie dla takich ofert.

Inne artykuły powiązane tematycznie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz