sobota, 26 lutego 2011

GDZIE NAJLEPIEJ OSZCZĘDZAĆ?

Dzisiejszy post jest dla tych, którym udało się odłożyć jakieś środki finansowe mimo panującego kryzysu. Jeśli i ty masz więc jakieś wolne fundusze to pewnie zastanawiasz się gdzie najlepiej je ulokować aby zyskać jak najwięcej. Ogólnie takich miejsc nie jest zbyt wiele. Wysoka inflacja i niskie stopy procentowe nie dają porządnie zarobić. Są jednak lokaty, które w miarę dbają o to abyśmy tracili jak najmniej.

Jednym z rozwiązań jest wpłacenie oszczędności na konto ISA, które dzięki temu że jest zwolnione z podatku od zysków kapitałowych jest najbardziej atrakcyjne. Mimo nie najwyższych stóp procentowych pozwala zarobić więcej niż inne konta z wyższym oprocentowaniem (te bez ulgi podatkowej).

Jako, że zbliża się sezon na ISA (Individual Saving Account), który zaczyna się wraz z nowym rokiem podatkowym, czyli 5 kwietnia. Warto pomyśleć o tej formie inwestowania. Jeśli masz większą ilość gotówki i chcesz zamrozić ją na rok w celu uzyskania odsetek, to ISA jest najlepszym wyborem. W tym roku limit kwoty, którą można wpłacić wynosi 5,340£. Jeśli więc masz tyle to warto to zrobić. W tej chwili najlepszą ofertę ma Santander dla nowych klientów, który oferuje oprocentowanie w wysokości 3.15-3.30%, oczywiście wolne od opodatkowania. Po wpłaceniu całej kwoty po roku będziemy bogatsi o jakieś 112£. Nie jest to majątek ale zawsze więcej niż nic.

Lepszym rozwiązaniem będzie jednak otworzenie konta oszczędnościowego tak zwanego Regular Saver. W tej chwili najlepszą ofertę posiada bank First Direct. Konto tam jest oprocentowane w wysokości 8%. Mimo, że nie jest zwolnione od podatku, to daje większy zwrot niż inwestowanie w ISA. Po roku oszczędzania (trzeba od 25£ do 300£ miesięcznie) maksymalnej kwoty otrzymane zyski po podatku wyniosą 124£. Za tym kontem przemawia także to, że nie trzeba mieć od początku dużej kwoty, wystarczy tylko co miesiąc wpłacić 300£. Minusem może być to, że konto kosztuje 10£ miesięcznie. Można jednak tego uniknąć wpłacając miesięcznie conajmniej 1,500£ (liczy się ilość wpłat a nie środków na koncie, można więc wpłacić i wypłacić 10 razy 150£ aby załapać się na zniżkę). Dla tych co zdecydują się na otwarcie tego konta czeka także 100£ nagrody od banku. Naszym zdaniem najlepsza w tej chwili oferta na rynku.

W razie dodatkowej pomocy odnośnie oszczędzania prosimy o kontakt z naszym Ekspertem.

Inne artykuły powiązane tematycznie:

2 komentarze:

  1. Sezon na ISA jest raczej przed koncem roku podatkowego, gdy banki walcza o klientow, ktorzy jeszcze nie wykorzystali limitow ISA.

    OdpowiedzUsuń
  2. masz rację ,trochę niedokładnie to ująłem, sezon zaczyna się przed rokiem podatkowym. To konta ISA są rozliczane wraz z rokiem podatkowym.

    OdpowiedzUsuń