wtorek, 3 maja 2011

DLA OSZCZĘDZAJĄCYCH

Większość rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii przyjechała tu po to, aby poprawić swoją sytuację materialną. Dość niskie pensje i trudności ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy nie pozostawiały nam zbyt dużego wyboru, i zmusiły do opuszczenia rodzimego kraju. Niektórzy poradzili sobie z tym dość dobrze a niektórzy gorzej. Ci, którym się udało zarabiają na tyle dużo, że mogą sobie pozwolić odłożyć część zarobionych pieniędzy. Muszą wtedy umieć wybrać najlepszą ofertę spośród wielu kont oszczędnościowych dostępnych na rynku.

O czym więc należy pamiętać i na co zwracać uwagę otwierając konto oszczędnościowe? Jest kilka rzeczy, które powinniście sprawdzić. Porównajcie je i wybierzcie te, które będą najbardziej odpowiadały waszym wymaganiom. Dzięki temu będziecie wiedzieć, że dokonaliście właściwego wyboru.

Jak więc wybrać najlepszą ofertę:

- sprawdźcie gdzie jest najwyższa stopa oprocentowania (nie dać się złapać na bonus, który jest wliczany, bo zwykle się kończy po roku). Bardzo często przy podawaniu wysokości oprocentowania jest wliczany dodatkowy bonus, który trwa tylko przez określony czas. Można zawsze po tym okresie promocyjnym poszukać innej lepszej oferty i znowu przenieść oszczędności na nowe konto.

- nie zamrażać na zbyt długo gdy stopy oprocentowania są niskie, bo będą rosnąć. Tak jest na przykład teraz, bank centralny ustawił stopy na rekordowo niskim poziomie i niżej już być nie może. Na 100% jest więc pewne, że będą one rosły w przyszłości. Nie otwierajcie więc kont kilkuletnich o stałym oprocentowaniu.

- pamiętajcie o restrykcjach związanych z wypłatami (czasami można kilka a czasami wcale). Niektóre konta oszczędnociowe nie pozwalają wypłacać wpłaconych środków. Jeśli to zrobicie to wasze oprocentowanie może spaść prawie do zera. Warto więc zdecydować się na takie, które pozwalają to robić.

- nie zapominajcie o podatku od zysków kapitałowych. Powoduje on, że oprocentowanie konta nie jest tak opłacalne jak wygląda. Czasami konto ISA (zwolnione od podatku) z niższym oprocentowaniem będzie lepszym wyjściem.

- limity ograniczające ilość wpłacanych oszczędności też mogą znacząco wpływać na osiągane zyski. Niektóre konta z lepszym oprocentowaniem mają odgórne limity wpłat. Są to tak zwane regular savers. Dla tych co posiadają już znaczne oszczędności lepszym rozwiązaniem może być wtedy inne konto. Te są bardzo dobre dla tych, którzy chcą zacząć oszczędzać i mają zamiar odkładać co miesiąc określoną sumę.

Pamiętając o tych kilku sprawach możecie sprawić, że wasze oszczędności przyniosą wam najwyższe zyski. Warto o to zadbać bo rosnąca inflacja zabiera nam co roku kilka procent z nich.

Ci, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o tym jak mądrze oszczędzać i czerpać z tego największe zyski polecam książkę inteligentne oszczędzanie.

Inne artykuły powiązane tematycznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz