niedziela, 26 grudnia 2010

KARTA KREDYTOWA CZY DEBETOWA. KTÓRA LEPSZA?

Wiele osób może sobie nie zdawać sprawy, że karta debetowa i karta kredytowa to dwa różne rodzaje kart. Pierwsza z nich jest dawana do każdego konta bankowego, po to aby ułatwić nam dostęp do naszych pieniędzy. Możemy dzięki niej wyciągać pieniądze z bankomatu lub robić zakupy przez internet. Druga z kolei daje nam dostęp do kredytu konsumpcyjnego. Jest na niej z góry ustalony limit, którego nie możemy przekroczyć. Użyte środki musimy spłacić w przyszłości (najlepiej w całości na koniec miesiąca).
Każda z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli jednak wiemy jak z nich korzystać to mogą być dla nas bardzo pomocne. Poniżej podamy Wam kilka przykładów kiedy warto używać każdej z kart a kiedy nie.
Mimo tego, że generalnie ułatwiają życie to zawsze warto mieć ze sobą jakieś drobne. Czasami może się zdarzyć, że będziemy chcieli kupić coś w sklepie i będzie minimalny limit przy płaceniu kartą (na przykład 5 lub 10 funtów). Wtedy albo będziemy musieli coś dokupić albo zrezygnować z zakupu. Czasami także przy płatności kartą może być naliczona dodatkowa opłata (20p lub 50p). Warto wtedy mieć trochę dodatkowej gotówki.
Karta kredytowa przydaje się szczególnie przy robieniu zakupów. Dzięki niej mamy dodatkową ochronę przy zakupach powyżej 100 funtów, gwarantuje nam to tak zwany paragraf 75. Oraz dodatkowo możemy na niej zarabiać w postaci cashback-u. Dodatkowo, dzięki jej używaniu poprawiamy swoją zdolność kredytową (jeśli zawsze spłacamy na czas). Może to być dość ważne przy ubieganiu się o kredyt, lub braniu kontraktu telefonicznego.
Jedną z większych wad kart debetowych i kredytowych jest możliwość ich defraudacji. Należy uważać gdzie i jak ich używamy. Mogą one być celem oszustów, którzy kradną dane i wykorzystują ich do kradzieży naszych pieniędzy. Należy uważać przy wypłatach z bankomatów i podczas płacenia (nie spuszczać oka z karty).

Inne artykuły powiązane tematycznie: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz