wtorek, 5 kwietnia 2011

CO TO JEST DIRECT DEBIT?

Mieszkając w Anglii na pewno wszyscy polacy spotkali się z takim wyrażeniem jak direct debit. Co to właściwie jest i do czego się używa? Jest to znane nam z polski polecenie przelewu używane przez firmy lub banki w celu pobierania od nas opłat. Wiele firm w UK preferuje ten sposób, ponieważ jest bardziej oszczędny (nie muszą wysyłać nam rachunków pocztą) i mają większą pewność, że należne pieniądze zostaną wpłacone na czas. My z kolei mamy ułatwione życie, nie musimy pilnować terminów zapłaty ani marnować czasu na pójście do banku. Na ogół też decydując się na takie rozwiązanie dostajemy różne upusty (przede wszystkim przy płaceniu za prąd i gaz). Jest to dość wygodne rozwiązanie i bardzo oszczędne, ale należy pamiętać o kilku sprawach, aby nie obróciło się na naszą niekorzyść.

Przede wszystkim należy regularnie kotrolować swoje finanse. Wiedzieć kiedy i jakie polecenia przelewu mamy ustawione, aby nie okazało się że nie mamy dostatecznej ilości gotówki na koncie. W razie jej braku możemy się spodziewać karnych opłat za niewykonanie operacji. Rozwiązanie to jest więc dobre dla tych, którzy nie są zapominalscy i potrafią mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi.
Oprócz pamiętania o terminach musimy wiedzieć także, który direct debit jest od czego. Pozwoli wam to trzymać rękę na pulsie i będziecie mieć pewność, że wasze pieniądze nie są marnowane. Czasami zdarza się bowiem, że kończy się jakaś umowa a firma nadal pobiera wam co miesiąc opłaty. Jeśli tego nie przypilnujecie to może się okazać, że miesiącami płaciliście za coś czego już nie używacie. Aby go wstrzymać może będzie nawet potrzebna wizyta w banku, w większości przypadków jednak można to zrobić przez internet ze swojego konta bankowego (jeśli macie taką możliwość).

Zdarza się także, że kwota którą płacicie może zostać zwiększona bez waszej zgody. Dzieje się tak najczęściej w przypadku opłat za prąd i gaz. Jeśli nie będziecie wysyłać im regularnie stanu licznika (co kwartał), to będą go zgadywać porównując do lat poprzednich. Może się więc okazać, że naliczą większe zużycie co spowoduje wzrost miesięcznych opłat. Pilnując tego zapobiegniecie wpędzania was w dodatkowe koszty.

Mimo tych różnych mankamentów uważam jednak, że takie rozwiązanie jak direct debit jest bardzo pomocne. Pozwala skupić się tylko na tym, aby zawsze na koncie była odpowiednia ilość środków gdy zbliża się termin zapłaty. Oszczędza nam to wiele czasu i czyni nasze życie prostrzym.


Dla tych co chcieli by dowiedzieć się więcej w jaki sposób zmniejszyć koszty utrzymania polecam lekturę książki  mądry dom, bogaty dom.


Inne artykuły powiązane tematycznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz