czwartek, 30 września 2010

JAK NAPISAĆ DOBRE, ANGIELSKIE CV?

Szukasz pracy w Anglii? Chcesz zrobić dobre, pierwsze wrażenie na nowym pracodawcy, zanim jeszcze Cię zatrudni? Postaraj się aby Twoje CV nie zostało wrzucone do kosza zaraz po przeczytaniu kilku pierwszych zdań. Dla tych wszystkich starających się o pracę mamy krótki poradnik o tym, jak powinno wyglądać dobrze napisane CV.
 
Składając podanie o pracę musisz pamiętać o tym, żeby Twoje CV trafiło od razu w dobre ręce. Zawsze proś o managera, który zajmuje się rekrutacją. Jeśli go nie ma to przyjdź innym razem. Nie zostawiaj dokumentów zwykłym pracownikom, gdyż mogą nigdy nie dotrzeć tam gdzie powinny.

O tym, czy dostaniesz daną pracę czy nie, będzie w dużym stopniu decydowało to, jak dobrze jest napisane Twoje CV. Aby wypadło jak najlepiej musisz się trzymać tych kilku podstawowych zasad:

I. Wygląd

Musi być prosty i przejrzysty, bez zbędnych ozdobników i udziwnień. Sama forma nie ma najważniejszego znaczenia, ważne jest natomiast, żeby trzymać się kilku podstawowych reguł:
Dane osobowe  - takie jak imię, adres oraz kontakt (email i numer telefonu), powinny się znaleźć na początku, na samej górze. Muszą być wyraźnie i czytelnie wymienione.
Profile – zaraz pod danymi osobowymi należy umieścić krótki opis swojej osoby. To czym się zajmujesz zawodowo, jakie masz zdolności, doświadczenie. To co możesz wnieść do nowej firmy. Ogólny zarys swojej osobowości, wraz z cechami potrzebnmi do nowej pracy. Oraz swoje cele i aspiracje zawodowe.
Professional experiencetutaj należy opisać historię swojej aktywności zawodowej, zaczynając od ostatniej i kończąc na pierwszej pracy. Należy też opisać na jakim stanowisku się pracowało i jakie obowiązki się wykonywało. Też wszystko musi być przedstawione bardzo czytelnie, najlepiej wypunktowane.
EDUCATION- kolejną pozycją jest zdobyta edukacja. Też należy podać od ostatniej do pierwszej. Napisać gdzie i kiedy się uczęszczało, i do jakiej szkoły. Tutaj należy także wypisać wszystkie ukończone kursy i szkolenia, jeśli się jakieś posiada.
ADDITIONAL SKILLS – na samym końcu wypisujemy nasze dodatkowe zdolności. Należy tam wymienić znajomość języków, znajomość programów komputerowych, itp. Należy pamiętać, żeby pisać wszystko zgodnie z prawdą. Jakiekolwiek kłamstwo zostanie szybko i łatwo wykryte a wtedy stracimy szansę na zdobycie pracy.
PERSONAL INTERESTS – krótki opis naszych osobistych zainteresowań. Należy wymienić co lubimy robić w wolnym czasie, jakie mamy hobby. Jest to dość ważna pozycja dla pracodawcy, bo pozwala wstępnie ocenić przyszłego kandydata. Bardzo dobrze jest mieć jakieś ciekawe hobby albo robić coś niezwykłego (na przykład nurkowanie, latanie szybowcami, czy coś innego).
REFERENCES – wystarczy napisać on request. Nie trzeba ich załączać od razu, jeśli będą potrzebna to sami się o nie zapytają.

Nie musisz umieszczać w CV żadnych dodatkowych informacji. Dane takie jak obywatelstwo, rodzina, stan cywilny, czy zdjęcie nie są wymagane.

II. Długość

CV powinno nie być dłuższe niż dwie strony. Najlepiej gdyby mieściło się na jednej. 

III. Styl
  • Czcionka powinna być prosta, oraz nie za duża i nie za mała (12-14pkt). 
  • Papier, na którym będzie drukowane dobrze by było, żeby był dobrej jakości.
  • Staraj się wytłuścić lub pogrubić kluczowe informacje. 
  • Sprawdź pisownię wyrazów, żeby nie popełnić żadnych błędów ortograficznych.
  • Zdania powinny być w miarę krótkie i pisane poprawnie stylowo.

     No i najważniejsze, pamiętaj żeby pisać CV pod daną pracę. Nie wypisuj zbędnych rzeczy, jeśli ubiegasz się o pracę w barze jako kelner/kelnerka to nie pisz, że znasz się na obróbce drewna, lub szydełkowaniu. To są cechy nie potrzebne w danym zawodzie. Staraj się wymienić cechy, które sprawiają, że ty właśnie jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko.

     Na koniec warto też dać już gotowe CV komuś do przeczytania, żeby wyraził swoją opinię. Przy okazji może sprawdzić błędy i podsunąć dodatkowe pomysły.

     Na naszym forum możecie znaleźć kilka angielskich zwrotów, które warto wykorzystać przy pisaniu. Są to pozytywne zwroty opisujące naszą osobę. Możecie je znaleźć TUTAJ.

     Jak już się wam uda zdobyć upragnioną pracę to możecie chcieć skorzystać z naszego poradnika jak dostać podwyżkę w pracy.

Powodzenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz