środa, 6 lipca 2011

SCAM SAMOCHODOWY

Dzisiaj kolejna przestroga dla posiadaczy samochodów, Chcę ostrzec was przed oszustami, którzy mogą chcieć uzyskać wasze dane personalne. W tytule napisałem scam bo tak właśnie się nazywa "przekręty" w Anglii. Dobrze jest znać to słowo, bo może wam się czasami przydać. Jego znajomość może zaoszczędzić wam niepotrzebnych kłopotów w przyszłości.

Na czym więc polega ten przekręt, o którym chcę wam napisać? Otóż ktoś podający się za DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency) będzie chciał zweryfikować wasze prawo jazdy. Może to być tłumaczone wprowadzaniem nowego systemu lub aktualizacją danych. Dostaniecie link do strony, na której będziecie musieli podać wszystkie swoje dane. Aby zmusić ludzi do działania będzie podane ostrzeżenie, że jak się tego nie zrobi to się utraci prawo jazdy i trzeba będzie wyrabiać je od nowa. Wiele ludzi z obawy przed utratą dokumentu może dać się na to złapać.


Jak  wykryć, że dany email jest fałszywy? Na ogół loga firmy różnią się trochę od oryginału a sam tekst jest napisany z błędami ortograficznymi i nie do końca poprawną angielszczyzną. W razie wątpliwości najlepiej zadzwonić bezpośrednio do firmy i zweryfikować autentyczność maila.

Nigdy nie odpowiadajcie na takie listy. Nie klikajcie w linki w nich podane, bo możecie zarazić komputer jakimś wirusem. Najlepiej wykasować od razu.

Dane personalne są bardzo powszechnym przedmiotem oszustw. Dzięki nim przestępcy mogą pobrać kredyty na wasze imię lub sprawić inne kosztowne problemy. Uważajcie komu dajecie informacje o sobie oraz gdzie zostawiacie swój email adres.

Inne artykuły powiązane tematycznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz