wtorek, 26 lipca 2011

JAK DBAĆ O SWOJE FINANSE OSOBISTE - KONTA BANKOWE

Większość osób nie dba na co dzień o swoje finanse. Raz otworzony rachunek bankowy na ogół służy nam przez całe nasze życie. Z ekonomicznego punktu widzenia nie jest to najmądrzejsze zachowanie z naszej strony. Powinniśmy bardziej interesować się swoimi finansami i pilnować aby było z nimi jak najlepiej. W tym celu należy je kontrolować i mieć nad nimi władzę. Wiedzieć co się z nimi dzieje i zarządzać nimi jak najefektywniej.

Dlaczego więc ludzie tego nie robią? Powodów może być kilka. Z jednej strony jest to brak odpowiedniej edukacji. Nie uczy się w szkołach jak dbać o swoje finanse. A z drugiej strony przez zwykłe lenistwo i brak odpowiednich informacji lub ich rozpowszechniania. Bankom i innym instytucjom finansowym nie zależy, aby nam życie ułatwiać, bo oni żyją z naszej niewiedzy i ignoranctwa.


Jak więc zadbać o to, aby nasze pieniądze miały się jak najepiej? Warto w tym celu zwiększyć odrobinę swoją finansową inteligencję. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, na przykład korzystając z tego serwisu, o którym pisałem kilka postów wcześniej. Później należy już być tylko na bieżąco z tym co się dzieje wokół was i dostosowywać się do zmieniających warunków. To wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje, a ja dodatkowo postaram się jeszcze wam w tym pomóc. Poniżej napiszę wam kilka podstawowych rzeczy o których należy wiedzieć, a w przyszłości na mojej stronie będę co miesiąc starał się podawać wam informacje o najlepszych kontach, oprocentowaniu itp. Będą one umieszczane na forum i aktualizowane regulrnie, tak aby każdy mógł wiedzieć co się w danej chwili najbardziej opłaca. Mam nadzieję, że będzie to dla was przydatne.

Ale zanim to nastąpi przedstawię wam kilka faktów dotyczących kont bankowych:

Konto osobiste.
Pamiętajcie, że macie zawsze do wyboru dziesiątki różnych kont w różnych bankach. Nie musicie trzymać się tylko jednego, czasami inne oferty są znacznie lepsze od tej którą posiadacie. Warto więc śledzić to co się dzieje na rynku i wyłapywać lepsze okazje. Konto bankowe otwiera i zamyka się bardzo prosto, wystarczy tylko pójść do banku lub zrobić to przez internet. Poniżej macie przykłady kilku aktualnych kont, możecie sprawdzić czy nie są przypadkiem lepsze od waszego: preffered account, first direct.

Decydując się na jakieś konto oceńcie także, czy potrzebne są wam wszystkie dodatki, które są do niego oferowane. Jeśli ma służyć tylko do bezpiecznego przetrzymywania pieniędzy , to może wystarczy takie podstawowe, za które nie trzeba nic płacić. Sprawdzajcie więc, co jest dodawane do konta i ile to kosztuje. Nie dajcie się namówić na coś co nie jest wam potrzebne.

Oprocentowanie.
Już wspominałem o tym we wcześniejszym wpisie na temat finansowej inteligencji, ale przypomnę o tym jeszcze raz. Bardzo dużo kont oszczędnościowych w UK ma tak zwane bonusowe oprocentowanie, które spada drastycznie po jakimś czasie ( na ogół po roku). Należy o tym pamiętać i gdy okres promocyjny się skończy to należy zamienić lokatę na nową. Brzmi to trochę jak "ciężka praca" ale warto to robić. Te 2-3% ekstra, zarobione na swoich oszczędnościach, będą nagrodą za włożony trud.

Zbyt dobre okazje.
Czasami wyjątkowo dobre okazje wiążą się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Wysoko oprocentowane konta mogą być dostępne tylko dla tych, którzy posiadają już jakiś inny produkt finansowy w danym banku. Decydując się więc na coś sprawdźcie, czy tak nie jest, bo wtedy oferta może nie być już tak korzystna.

Inne artykuły powiązane tematycznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz