wtorek, 1 czerwca 2010

CAMERON I CLEGG ZABIERAJĄ PIENIĄDZE DZIECIOM.

Wraz z nastaniem nowego rządu przyszedł nowy sposób rządzenia państwem. Nowa koalicja chce ratować budżet, szuka więc oszczędności gdzie się tylko da. Odbije się to oczywiście na wszystkich mieszkających na Wyspach. Pierwsze zmiany będą już widoczne od sierpnia. Jednym z poszkodowanych, wśród wielu, będą dzieci. Rządowy program zwany Child Trust Fund będzie zlikwidowany. Nastąpi to stopniowo, najpierw od 1 sierpnia zostanie zmniejszony z 250£ do 50£ (lub z 500£ do 100£), a następnie w styczniu zostanie zlikwidowany całkowicie.


Program Child Trust Fund był wprowadzony w 2005 roku przez Partię Pracy. Każde dziecko, które urodziło się po 1 września 2002 roku dostawało bon w wysokości 250£ (lub 500£ w przypadku rodzin o najniższych dochodach), a po skończeniu 7 lat dostawało kolejny. Bony te można było wpłacić na specjalne konto oszczędnościowe dla dziecka wolne od podatku. Po skończeniu 18 roku życia dziecko mogło sobie wypłacić całe zaoszczędzone pieniądze. Miało to nauczyć społeczeństwo oszczędzania oraz dać lepszy start wszystkim wchodzącym w dorosłe życie.
W sumie ma to dać oszczędności w wysokości 500 milionów funtów rocznie. I tak jest to kropla w morzu potrzeb, ale kilka takich mniejszych da w sumie większą ilość (docelowo chcą zmniejszyć wydatki o 6 miliardów funtów).
Jeśli spodziewasz się dziecka przed sierpniem to koniecznie pamiętaj żeby się zarejestrować na Child Benefit do końca lipca. Dzięki temu dostaniesz bon na 250£ zamiast na 50£.
Oprócz tego zostanie także zmniejszony Child Tax Credit dla osób o wyższych dochodach. Nadal będzie przysługiwał większości rodzin, ale może być mniejszy dla tych którzy zarabiają ponad 40 000£ rocznie. Jeszcze nie jest dokładnie ustalone w jakim stopniu zostanie to zmienione.
Osobiście uważam, że program był dobry. Motywowało to rodziców do oszczędzania i pozwalało im przekonać się na własnym przykładzie o potędze procentu składanego (możecie więcej o nim przeczytać w naszym darmowym raporcie, który znajdziecie na naszej stronie e-porady.co.uk). Z drugiej jednak strony są to pieniądze, które państwo daje z naszych podatków, i które nasze dzieci i tak będą musiały kiedyś oddać. Ocenę tego pozostawię Tobie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz