środa, 22 sierpnia 2012

WPŁATA NA ZŁE KONTO

Czasami może zdarzyć się tak, że przez pomyłkę wpłacisz pieniądze na złe konto. Może to być spowodowane błędnym wpisaniem numerów konta docelowego lub z innego powodu. Nie jest to ważne jak, istotne jest, aby tego pilnować i starać się nigdy nie popełnić takiego błędu.

W Wielkiej Brytanii osoba, która wpłaci lub przeleje pieniądze na złe konto jest w bardzo złej sytuacji. Bank nie ma obowiązku jej pomagać w odzyskaniu pieniędzy, i czasami należy to załatwiać za pośrednictwem sądu.


Banki nie chcą cofać dokonanych transakcji, bo chronią się w ten sposób przed oszustami. Ustawa o ochronie danych osobowych zabrania im także podawać danych osoby do której pomyłkowo wpłynęły pieniądze. Jeśli osoba taka nie będzie wyrażała ochoty zwrotu naszej własności, to bank nie ma prawa jej do tego zmusić. Może tylko wysłać list informujący o zaistniałej pomyłce z prośbą o zwrot nie swoich pieniędzy. Obdarowany może jednak prośbę tą zignorować, mimo że w świetle przepisów nie ma prawa wydawać nie swoich pieniędzy. Jeśli to zrobi, to ciężko jest mu coś wtedy zrobić.

Co robić jeśli ktoś nie chce nam oddać naszych pieniędzy? Należy udać się do sądu cywilnego (civil court) i tam walczyć o swoje. Można wtedy dowiedzieć się za ich pośrednictwem, do kogo wpłynęły nasze pieniądze i starać się je odzyskać za pomocą sądu.

Najlepiej jednak jeśli sprawdzisz kilka razy przed dokonaniem przelewu lub wpłaty, czy numery konta zgadzają się ze stanem faktycznym. Późniejsze naprawianie swojego błędu może cię kosztować dużo nerwów i pieniędzy.

Inne artykuły powiązane tematycznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz