piątek, 23 marca 2012

BUDŻET W UK NA 2012-2013

Przez kilka ostatnich dni temat budżetu w Wielkiej Brytanii zdominował wszystkie lokalne media. Gazety prześcigają się w pisaniu o tym komu się pogorszy, a komu poprawi. Dzieje się tak co roku, za każdym razem jak jest ogłaszany nowy budżet. Ostatnim razem też o tym pisałem, w poście UK budżet 2011 - co się zmieni.

Sprawa niby normalna, bo wiadomo że coś się musiało zmienić. Gospodarka europejska, w tym Wielka Brytania, borykają się od kilku lat z kryzysem, na który brak jednoznacznej recepty. Większość państw rozwiniętych odczuwa spowolnienie na rynkach i musi sobie radzić jak tylko umie. Aby nie podzielic losu Grecji, Anglia musiała więc wprowadzić dodatkowe cięcia i modyfikacje, aby odciążyć bardzo przeciążony budżet. Musiało się to więc odbić także na jej mieszkańcach.

Jak zwykle bywa w takiej sytuacji, komuś należało zabrać, aby móc dać komuś innemu. Nie można było tylko zabierać, bo niezadowolone społeczeństwo prawdopodobnie doprowadziłoby do zmiany władzy, a na to sobie partia rządząca nie mogła pozwolić. Należało więc znaleźć jakiś kompromis.
 
Poniżej podsumuję wam, jak ten kompromis osiągnięto i kto może czuć się zwycięzcą a kto przegranym, po ogłoszeniu budżetu. Sprawdźcie sobie sami, do której grupy będziecie należeć:

ZWYCIĘZCY:
- zarabiający powyżej 150,000 funtów - podatek od ich zarobków spadnie z 50% do 45%
- zarabiający minimum i niewiele powyżej - kwota wolna od podatku urośnie do 9,205 funtów od kwietnia przyszłego roku
- właściciele firm - podatek korporacyjny ma docelowo być obcięty do 22%

PRZEGRANI:
- właściciele pojazdów - wzrośnie podatek na paliwo, dodając około 3p do każdego litra
- palący papierosy i lubiący piwo - wzrost odpowiednio o 37p i 5p.
- jedzący fast food i take away - wzrost VAT do 20% na te produkty
- zarabiający powyżej 41,450 funtów - będą płacili wyższy podatek w wysokości 40%
- rodziny z dziećmi, w których jeden z rodziców zarobi powyżej 50,000 funtów rocznie - utrata niektórych benefitów
- emeryci - spadek kwoty wolnej od podatku dla zarabiających emerytów. Będzie wynosił tyle samo co dla innych, teraz mieli większą zniżkę.

Jak widać nie ma co panikować, bo aż tak dużych zmian nie będzie. Niektórzy jednak mogą to odczuć finansowo i lepiej się na to przygotować.

Inne artykuły powiązane tematycznie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz