piątek, 20 stycznia 2012

Uwaga na pożyczki społecznościowe.

Od jakiegoś już czasu bardzo popularne stały się pożyczki społecznościowe. Czy to w Polsce czy w Anglii, tysiące ludzi szuka w internecie informacji na ich temat. Jedni widzą w nich szansę na "dość pewny" zarobek, a niektórzy liczą na łatwą i tanią pożyczkę. Ci pierwsi mogą się jednak rozczarować jeśli nie będą ostrożni. Zobaczmy na co więc należy zwrócić uwagę, aby się tak nie stało. Na początek jednak, wyjaśnię co to właściwie jest ta pożyczka społeczna.

Pożyczka społeczna (social lending) jest to transakcja pożyczki dokonywana bezpośrednio między osobą potrzebującą gotówki a inwestorem, bez udziału banku. Nie podlega przez to takim samym regulacjom prawnym, jak zwykłe tego typu transakcje. Odbywa się to za pomocą specjalnych stron internetowych, gdzie osoby dysponujące nadmiarem gotówki decydują się pożyczyć ją potrzebującym, w zamian za odpowiednie oprocentowanie.

Popularność tego typu pożyczek wynika z tego, że pożyczkobiorca może otrzymać pożyczkę łatwiej i taniej niż w banku, a osoby pożyczające mogą zarobić więcej, niż otrzymałyby umieszczając gotówkę na zwykłej lokacie oszczędnościowej. Jest to jednak związane także z wyższym ryzykiem.

Łatwość uzyskania pożyczki wynika z tego, że zdolność kredytowa pożyczkobiorcy  nie jest sprawdzana tak dokładnie jak w banku. Może się więc okazać, że trafi się na osobę mało wypłacalną i będzie problem z odzyskaniem pieniędzy. Może to doprowadzić do dużych strat. Tak bylo na przykład w przypadku serwisu Quakle, który po krótkim czasie od rozpoczęcia swojej działalności, musiał ją zamknąć, bo zbyt dużo osób nie spłacało swoich zobowiązań. Duża część udzielających pożyczki musiała wtedy pogodzić się ze stratą swoich zainwestowanych pieniędzy.

Zanim więc zdecydujecie się zainwestować swoje oszczędności w udzielanie pożyczek bądźcie świadomi ryzyka, które jest z tym związane. Wybierajcie tylko sprawdzone serwisy, które działają już długo i dokładnie sprawdzają pożyczkobiorców, lub które mają dodatkowe zabezpieczenia, dla pożyczkodawców. Najbezpieczniejsze na rynku w tej chwili to:
 
- Zopa - pierwszy i największy tego typu serwis w UK. Dokładnie sprawdza zdolność kredytową pożyczkobiorców, dzięki czemu łatwiej oszacować ryzyko niewypłacalności.

- Ratesetter - dość nowy serwis, posiada jednak specjalny fundusz zabezpieczający, który sprawia, że udzielanie pożyczek na tej stronie jest dużo bezpieczniejsze. Jest on tworzony z opłaconych składek wszystkich udzielających pożyczki i służy pokrywaniu strat pojedynczych osób.

Inne artykuły powiązane tematycznie:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz