wtorek, 29 listopada 2011

PRACUJESZ PRZEZ AGENCJĘ? PRZECZYTAJ.

Wszyscy pracujący przez agencje pracy mogą być zainteresowani tym tematem. Otóż, od 1 października 2011 roku, wszyscy pracownicy agencyjni w UK uzyskali dodatkowe prawa w miejscu pracy. Dzięki nowym regulacjom prawnym, po przepracowaniu 12 tygodnii w tej samej roli, będą mieli oni prawo do takiego samego wynagrodzenia, urlopu, nadgodzin i przerw, z jakich korzystają stali pracownicy. Aby móc egzekwować swoje prawa najlepiej zapisać się do związku, który będzie reprezentował swoich członków i starał się aby te prawa były respektowane.

Jeśli więc pracujesz przez agencję ponad 12 tygodni (w tej samej roli) to wiedz, że masz takie same prawa jak wszyscy inni pracownicy. Nie daj się wykorzystywać w miejscu pracy. Warto znać swoje prawa i upewnić się, aby były respektowane. Na ogół pracodawcy są tacy, że jak się nie pilnuje swojego, to bardzo ciężko coś od nich dostać (nawet jeśli ci się to należy). Należy wtedy samemu się upomnieć, a najlepiej zrobić to za pośrednictwem swojego związku. Myślę, że wielu rodaków spotkało się już w UK z nie do końca uczciwym traktowaniem pracowników. I wcale nie tylko przez agencje.

Co więc należy zrobić? Zapiszcie się do związku zawodowego, tak zwanego: Union of Shop, Distributive and Allied Workers (USDAW). U nich otrzymacie niezbędne informacje i pomoc w egzekwowaniu swoich praw. Jest to jeden z największych związków zawodowych w UK. Prowadzą oni kampanię fair ground, która dotyczy właśnie powyższego tematu. Na ich stronie znajdziecie też wszystkie niezbędne na ten temat informacje.

Inne artykuły powiązane tematycznie:

1 komentarz: