sobota, 15 października 2011

SPOSÓB NA INFLACJĘ

Każdy z nas odczuwa skutki inflacji, ale nie każdy może zdaje sobie sprawę, co to tak dokładnie jest. Jest to ogólny wzrost cen w gospodarce, który prowadzi do spadku wartości pieniądza. Na ogół wyrażona jest wskaźnikiem procentowym.

Co roku ceny wszystkich dóbr zwiększają się o jakąś wartość. Powoduje to, że realna siła nabywcza naszych pieniędzy jest coraz mniejsza. To co można było kupić rok temu za 100£ , kosztuje teraz prawdopodobnie już około 105£. Ten wzrost jest właśnie spowodowany inflacją. Sprawia to także, że wszystkie pieniądze trzymane w "skarpecie" także tracą na wartości. Nawet te na kontach oszczędnościowych oprocentowanych poniżej inflacji, kurczą się. Można się jednak przed tym uchronić.

Jednym ze sposobów jest zainwestowanie w coś co przyniesie stopę zwrotu wyższą od inflacji. Na ogół działanie takie jest jednak związane z większym ryzykiem. Jeśli komuś to nie odpowiada (aby zbytnio ryzykować) to takie rozwiązanie nie jest najlepsze. Na szczęście jest też coś dla tych bardziej ostrożnych. Bezpieczne jak konta bankowe i przynoszące dochód większy od inflacji. Jest tylko jedno ale. Pieniądze muszą być zamrożone na przynajmniej 3 lata.

Jest to rozwiązanie dobre dla tych co mają oszczędności i nie potrzebują z nich korzystać przez dłuższy czas. Mogą oni umieścić je na specjalnych lokatach bankowych (lub obligacjach), które gwarantują oprocentowanie wyższe od inflacji. Na ogół wynosi ono wysokość inflacji plus dodatkowe oprocentowanie. Dzięki temu macie gwarancję, że wasze pieniądze zyskują na wartości a nie tracą. Przykłady takich lokat macie poniżej (stan na 15.10.11):

Inne artykuły powiązane tematycznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz