czwartek, 19 sierpnia 2010

EUROPEAN HEALTH INSURANCE CARD (EHIC)

Dzisiaj chcemy Wam  napisać o ważnym elemencie waszego życia, którym jest ubezpieczenie. Jako mieszkańcy Wielkiej Brytanii macie prawo do darmowej opieki zdrowotnej lub do zniżki na leczenie w niektórych przypadkach. Inaczej jest jednak jeśli zdecydujecie się wyjechać gdzieś za granicę, tam już nie zawsze możecie liczyć na taki luksus. Dlatego ważne jest, żeby sobie wyrobić Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego EHIC. Jeśli wybieracie się do Unii Europejskiej lub do Islandii, Lichtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii to dobrze ją mieć. Dzięki niej będziecie mogli korzystać z darmowej (lub tańszej) opieki kiedy będzie taka potrzeba. Nie wszystkie jednak usługi są objęte ubezpieczeniem, tylko te pierwszej potrzeby. Pełny wykaz można znaleźć na ich stronie https://www.ehic.org.uk
    Aby sobie taką kartę wyrobić należy wejść na powyższa stronę i wypełnić formularz rejestracyjny. Trzeba będzie do tego mieć numer NIN (national insurance number) lub numer z NHS. Sama rejestracja jest bardzo prosta, wystarczy tylko podać podstawowe dane takie jak imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania itp. Później wystarczy już czekać na kartę.
     Jest ona bardzo przydatna jeśli często jeździmy do Polski., na przykład gdy lekarz wypisuje nam receptę to musi zaakceptować naszą kartę i w aptece bez problemu powinniśmy dostać leki ze zniżką. Karta nic ekstra nie kosztuje a można z niej mieć bardzo dużo porzytku.
     Zachęcamy więc do zapisywania się na te karty bo są one ważne dla nas i naszych kieszeni;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz